Yerli arama motoru Yaani

“Yerli arama motoru” tartışmaları yaşandığı şu günlerde yerli arama motorunun isminin ne olacağı tartışılırken, Turkcell ve Yandex işbirliğiyle yerli arama motoru Yaani isminde bir arama motoru hazırlandığı belirtiliyor. Ayrıntılar haberimizde.

Yerli arama motoru tartışmaların yoğunluk kazandığı şu günlerde Rus yazılım devi Yandex ve Türkiye’nin büyük3 GSM şirketinden biri olan Turkcell’in işbirli çerçevesinde yeli bir arama motorunun geleceği ve söz konusu arama motorunun ismininde Yaani oacağı belirtiliyor.

Yerli arama motoru Yaani geliyor

Bundan kısa bir süre önce gündeme bomba gibi düşen bir haber tüm yerli sitelerde haber konusu olmuştu. O haber yerli arama motoru olduğu iddia edilen Geliyoo adındaki siteydi. 10 milyon dolar ile kurulduğu iddia edilen sitenin daha sonra 15 dolar’lık Google API‘si kullandığı ortaya çıkmasından sonra alay konusu haline gelmişti. Ancak söz konusu yerli arama motoru bu defa iki büyük şirket tarafından hayata geçirilecek. Rusya yazılım şirketi ve aynı zamanda başarılı arama motorlarından Yandex ve Turkcell tarafından hazırlanacak olan arama motorunun isminin Yaani olacağı belirtiliyor. Öte yandan Yaani,

Alan adını kontrol ettiğimizde alındığını görüyoruz.

İlk etapta Google gibi gelişmiş hizmetleri sunması beklenilmeyen yerli arama motoru Turkcell markalı akıllı telefon ve cihazlarda varsayılan olarak yüklü gelmesi söz konusu arama motorunun başarı şansını arttırabileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.