Surge S1

Hızla gelişen akıllı telefonlarla birlikte akıllı telefonlara güç veren işlemciler her geçen gün dahada önem kazanıyor. Son olarak kendi işlemcisini üreten firma Xiaomi oldu.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi şirketi, son bir kaç yılda en hızlı büyüyen şirketlerdeb biri. Akıllı telefon dahil pek çok teknolojik ürün tanıtıp piyasaya sunan Xiaomi şirketi, bu defa kendi işlemcisini üretti. Xiaomi Surge S1 adında ki işlemci ile birlikte Xiaomi firması diğer şirketlere olan işlemci bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Xiaomi Surge S1 duyuruldu

Kendi işlemcisini üreten 4.cü firma olan Xiaomi, kendi ürettiği işlemci 2.2 Ghz hızında çalışan 4 adet Cortex A53 çekirdeğinde oluşuyor ve Large.LITTLE mimarisine sahip olan Surge S1 işlemcisi Mali-T-860 MP4 GPU’yu içinde barındıran işlemci diğer Mali GPU‘ya göre %40 daha az enerji sarf ediyor. Kendi işlemcisini üreterek kendi işlemcisini üreten şirketlerin kervanına katılan Xiaomi şirketinin Surge S1 adlı işlemcisini öncelikle kendi cihazlarında kullanıcağını belirtelim.

Octa-core Surge S1, işlemcisiyle piyasaya çıkacak olan ilk akıllı telefon ise Xiaomi Mi 5C akıllı telefonu olacak. Buna göre , kendi işlemcisini üretmesinden sonra mobil işlemcilere yeni bir rakip geldiğini belirtelim.

Xiaomi şirketi, Surge S1 şimdilik sadece duyuruldu, ancak ilerleyen zamanlarda söz konusu işlemcinin başarılı olması durumunda diğer şirketler gibi kendi işlemcilerinu rakip firmalara satarak ciddi bir gelir elde edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.