Windows 10

Microsoft tarafından geliştirilen Windows’un son versiyonu olan Windows 10 kullanım oranı açıklandı.

Yazılım devi Microsoft’un masaüstü işletim sistemi Windows tartışmasız en iyi masaüstü işletim sistemi olarak nitelendiriliyor.

Windows, uzun yıllar boyunca piyasayada tek başına at koştururken son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle beraber rakipleride ortaya çıktı. Windows’un en büyük rakibi macOS iken tabletlerde ise bu durum değişerek en büyük rakibi Android daha sonra İOS işletim sistemi olduğunu biliyoruz.

Microsoft tarafından 2.3 yıl önce başlatılan Windows 10 kısa zamanda bir çok bilgisayar üreticisi şirket tarafından tercih edilirken buna rağmen Windows 10 işletim sistemi bir önce ki sürümlerinden biri olan Windows 7’nin gerisinde kalmakla eleştiriliyordu. Microsoft tarafından yapılan resmi bir açıklama ile Windows 10’nun kullanım oranları gözler önüne serildi.

İşte Windows 10 kullanım oranı

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Windows’un en son sürümünün dünya genelinde nekadar tercih edildiğini yaptığı bir açıklama ile Windows 10′nun şimdiye kadar 500 milyon kullanım oranını geçtiğini belirtti.

Nadella, 2018 yılına kadar Windows 10 kullanım oranın 1 milyarı geçmeyi hedeflediklerini belirtti. Microsoft’un CEO’sunun 2 yıl içerisinde 1 milyarı geçmeyi hedefliyoruz demesinin ardında ücretsiz olarak Windows 10’na yükseltme kampanyası olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Microsoft’un en çok dikkat çeken sesli asistanı Cortana‘nın kullanım oranlarına baktığımızda 140 milyonkişi tarafından kullanıldığı yapılan resmi açıklama ile belli olmuş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.