WhatsApp

Türkiye’den erişimi engellenen dünyanın en büyük açık internet ansiklopedisi Wikipedia’nin engellenmesiyle birlikte şimdi sırada  WhatsApp’mı bulunuyor.

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak nitelendiriliyor. Dünya genelinde bir milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp ülkemizdede yoğun olarak kullanılıyor.

Yakın zamanda dünyanın en büyük açık interner ansiklopedisi Wikipedia‘nin Türkiye’den erişime kapatılmasıyla birlikte tartışmalar hala devam ederken bu defa WhatsApp‘ında engellenebileceği iddiaları ortalığı karıştırdı.

WhatsApp engellenecek mi?

Aslında bu konu hakkında resmi bir bilgi ve açıklama bulunmamasına karşın bilgi teknolojileri kurumu (BTK) başkanı Ömer Fatih Sayan, bir kaç kez  yaptığı açıklamalarda yerli ve milli uygulamalardan bahsetmesi ve ardından BTK’nın resmi Twitter hesabından WhatsApp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız? Diye bir anket düzenlemesi kafaları iyice karıştırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Wikipedia Türkiye’den erişim engellendi

Bu anketin ardından sosyal medya üzerinden dedikodular hızla yayılarak WhatsApp engellenecek gibi paylaşımlar yapılmaya başlandı. Yerli ve milli uygulama söylemlerin üzerinden BTK’nın resmi Twitter hesabı üzerinden atılan Tweet’e katılanların %37‘si Turkcell Bip kullanırdım dediği belirtiliyor.

Turkcell Bip, Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden biri olan Turkcell tarafından geliştirilerek akıllı marketlerde indirilmeye sunulmuştu. Bip’ten mesajlaşmanın yanı sıra video gönderme ve sesli arama yapmakta mümkün. Ancak Bip’in dünyada en çok kullanılanılan mesajlaşma uygulamasının yerini tutup tutmayacağı kararının kullanıcılara bırakmak daha iyi olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.