Wikipedia

Dünyanın en büyük internet Ansiklopedi sitesi Wikipedia’ye Türkiye’den erişim engellendi.

Dünyada ki en büyük açık internet ansiklodedi olarak bilinen Wikipedia, Türkiye’den engellendi. Engellenen dünyanın en büyük ansiklopedisinin engellenme gerekçekleri türk makamları tarafından resmi bir açıklama yapılarak netlik kazanacak.

Wikipedia’ye Türkiye’den erişilemiyor

Dünyada en çok kullanılan popüler internet ansiklopedisi Wikipedia.org‘a bu sabah itibari ile erişim engellendi.

Türkiye’den erişimi engellenen popüler internet ansiklopedisi Türkiye’den engellemesi tepkiyle karşılandı. Zira herkese açık ona Wikipedia ansiklopedisine herkes istedikleri zaman ücretsiz olarak kaynak ekleyebiliyor. Herkesin erişebildiği açık internet ansiklopedisi Wikipedia, erişim engeli hakkında BTK’dan herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Bu sabah itibari ile Wikipedia‘ye girmek isteyen kullanıcılar söz konusu siteye giremediklerini görünce bir engelin olup olmadığını merak edip sosyal medya platformlarından yoğun bir şekilde tepki geldi. Wikipeda’ye VPN kullanarak girebildiklerini belirten bazı kullanıcılar, internet ansiklopedisinin neden erişime kapatıldığı hakkında henüz açıklama olmadığından doğru bir bilginin verilemediği belirtiyorlar.

Öte yandan BTK’nın sitesinde sorgulandığında Wikipedia sitesinine idari tedbir uygulandığını belirtiliyor.

Wikipedia’nin neden engelendiği hakkında bir bilgi bulunmuyor. Ancak BTK sitesinde idari tedbirin uygulandığı belirtilirken söz konusu internet ansiklopedisinin erişeme kapatılması hakkında yapılacak resmi bir açıklama ile ansiklopedisnin neden engellendiğini yetkili merciilerden gelecek resmi açıklama bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.