Tizen

Samsung’un geliştirdiği Tizen OS giyilebilir teknolojide Google’un akıllı saat için geliştirdiği işletim sistemi Android Wear’ı geçti.

Her alanda olduğu gibi giyilebilir teknoloji alanındada ezeli bir rekabet yaşanıyor. Akıllı saat üreticilerin ezeli rekabeti bir yana akıllı saatleri çalıştıran işletim sistemleri arasındada büyük bir çekişme bulunuyor.

Akıllı telefonlarda Android ezeli bir şekilde büyük bir payı elinde bulundururken Android‘in ezeli rakibi İOS ise her geçen gün gücünü dahada arttırıyor. Giyilebilir akıllı teknolojiye baktığımızda durumun tam tersine olduğunu görüyoruz. Apple WatchOS pazarın yarısından fazlasını elinde bulundururken yarıdan biraz azını ise Android Wear ve Tizen OS paylaşıyor.

Tizen artık Android Wear’ın önünde

Samsung’un kendi geliştirdiği işletim sistemi olan Tizen OS akıllı telefonlar için şimdilik çok az kullanılırken giyilebilebilir teknolojide ise yoğun olarak kullanıldığını biliyoruz.

Samsung’un bir kaç yıl önce başlattığı akıllı saat serisi Gear S serisinde kendi geliştirdiği işletim sistemi olan Tizen’i kullanmıştı. Gear akıllı saatlerin yoğun ilgi görmesiyle birlikte Samsung Gear S3 akıllı saatini piyasaya sunan Güney Kore’li firma istediğini almayı başararak Android Wear‘dan daha fazla pay sahibi oldu.

Yapılan bir araştırmaya göre Tizen OS‘lu akıllı saatler pazarın %19‘nun oluşturuyor. Android Wear ise %18 pazar payıyla Tizen’nin bir puanlık gerisinde.

Ve giyilebilir teknolojinin yarısından fazlasını elinde bulunduran Apple WatchOS‘un pazar payına baktığımızda %57’lik pazar payıyla ezici bir çoğunluğu elinde bulundurduğunu görüyoruz. Aynı analize göre Android Wear 2.0 sürümünü gelmesiyle birlikte Wear ile çalışan saatler 2017 yılında daha fazla ilgi göreceğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.