geliyoo.com

Dün gündeme oturan ve pek çok sitede yerli arama motoru olarak lanse edilen ancak daha sonra Google API kullandığı için alay konusu olan Geliyoo’ya bu defa iki rakip çıktı.

Sözde yerli arama motoruna iki yeni rakip çıktı

Yerli arama motoru tartışıldığı şu günlerde dün bir anda gündeme oturan Geliyoo.com adındaki site ile ilgili yerli arama motoru mu dedirtecek bir  haber yaygınlaştı. Ancak gerçek çok geçmeden anlaşıldı. 10 yıl gibi uzun bir süre harcanarak yerli arama motorunu oluşturduklarını belirten Geliyoo açıklamasında bir detay oldukça dikkat çekmişti. Zira o açıklama da 10 milyon TL harcanarak arama motorunu oluşturduklarını belirtiliyordu. Ancak sözde yerli arama motorunun kodlarına baktığımızda 15 dolarlık Google API scriptlerini kullandıkları ortaya çıkmıştı. Alay konusu olan sözde arama motoruna budefa Gidiyoo ve Gelmiyoo adındaki iki yeni rakip çıktı. Ancak bu rakipler öyle sanıldığı kadar 10 milyon TL harcanarak ve 10 yıl emek vererek meydana gelmediler. 60 TL ve 100 TL harcanarak bir saatte kurulan yeni yerli arama motorlarımız Geliyoo‘yu aratmayacak nitelikteler.

İşte karşınızda yeni ve yerli arama motorlarımız Gidiyoo ve Gelmiyoo

Dün çıkan haberlerle birlikte kısa sürede olsa heyecan yaratan olayla ilgili durumu alay konusu haline getiren Gidiyoo.org  adında bir arama motoru açıldı. Hemen altındaki açıklama oldukça ilginç ve bir okadar komik olan Sitede Kendimi Şanssız hissediyorum diyor:) Bu arama motoru 1 saat süreyle ve 60 TL ile kurulduğu gibi açıklama bulunan arama motorunun dün haberlere konu olan geliyoo‘yu aratmiyor.

gidiyoo

Gidiyoo‘dan sonra bir diğer rakip ise Gelmiyoo.com dün hatırlayacak  olursak haberimizin başlığında Yerli arama motoru maalesef gelmiyoo demiştik. Gelmiyoo.com adında ki arama motoruda dün haberlerde üst sıralarda yer alan sözde arama motoru gibi Google API kullanıyor yani sonuçlarını Google‘dan çekiyor. Peki 10 milyon TL bütçeyle  kurulduğunu iddia eden Geliyoo.com nasıl olurda kendi scriptlerini bile kullanmadıda Google’ın herkesin satın alabileceği 15 Dolar civarında Google API kullandığı tartışılıyor. Söz konusu sözde yerli arama motorunun mektup bölümünde bir de yazı yazılmış ki hiç oralara girmeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.