Nokia E-CU

Nokia firması, cep telefonların hayatımıza girdiği ilk yıllarda cep telefon piyasasının lideriydi. Ancak son yıllarda piyasayadan silindikten sonra tekrar efsane gibi geri dönen Nokia’nın bu günde bile olmayan bazı konseptleri geliştirdiğini çok az kişi biliyor.

Nokia şirketi uzun yıllar cep telefon pazarında hakimeyet sürdükten sonra cep telefonların yerini akıllı telefonlar aldıktan sonra çağa ayak uyduramayarak iyice gerilere düştükten sonra yeni cihaz üretemeyecek noktaya gelince Microsoft ile bir anlaşma yaparak 10 yıl boyunca Microsoft’un bünyesinde faaliyet göstermeye başladı. Microsoft ile anlaşma gereği Windows phone ile çalışan akıllı telefonlar piyasaya çıkarmaya başlayan şirket eski günlerine bir türlü gelemeyince Nokia’yı bu defa Finlandiya’lı HMD Global şirketi satın almıştı. HMD’nin satın aldığı Nokia şirketi adeta küllerinden yeniden doğduğu bugünlerde efsane şirket uzun yıllar önce bugünkü akıllı telefonların en büyük sorunu olan çabuk biten şarj sorununa çözüm bulduğu çok az biliniyor.

Nokia E-CU konsept

İnsan ısısıyla şarj olan Nokia E-CU

Nokia tarafından uzun zaman önce geliştirilen E-CU adında ki cep telefonu konseptinin en büyük özelliği insan ısısıyla şarj olabiliyordu.

Nokia E-CU cep telefon konsepti termo-jeneratör ısısını elektriğe çevirerek cihaza iletiyor ve böylelikle cihaz şarj olabiliyordu.

E-CU

Sadece konsept aşamasında kalan Nokia E-CU bugünkü akıllı telefonların en büyük sorunu diyebileceğimiz çabuk biten şarj sorununu çözecek nitelikte.

Nokia’nın piyasaya tekrar iddialı bir şekilde dönmesiyle birlikte birden çok akıllı telefon modeli tanıtarak tüm dikkat üzerine çekerken şirketin çok konuşulan amiral gemi modeli Nokia 9‘u tanıtmasına az zaman kaldığını biliyoruz. Ancak efsane şirketin tekrar piyasaya dönmesiyle birlikte insan ısısıyla şarj olabilen cep telefon konseptinide hayata geçirirse şarj sorununuda ortadan kaldırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.