Windows Vista

Yazılım devi Microsoft’un popüler işletim sistemi Windows’un, Vista sürümüne olan desteğini tamamen çektiğini açıkladı, ayrıntılar haberimizde.

Microsoft’un dünyada PC’lerde en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows’un  uzun zaman önce piyasaya sulan versiyonu Vista’nın fişi tamamen çekilerek kaderine terk edildi.

Windows Vista’nın fişi çekildi

Microsoft’an gelen bir açıklama ile 11 Nisan yani bugün itibariyle Vista‘ya olan desteği tamamen kestiklerini açıklayan Microsoft, Windows’un eski sürümlerinden biri olan Vista’ya olan desteğini 2012 yılında kessede bu sürümün Service Pack olan desteğini sürdüyordu. 11 nisan itibaren Windows Vista‘ya sağlanan tüm desteği kesen Microsoft’un desteğini kesmenin haklı yanları bulunuyor.

Yayınlanan ilk yıllarda Aero arayüzüyle dikkat çeksede Vista beklediği başarıyı bir türlü yakalayamadı. Vista’ya sağlanan tüm güvenlik ve diğer güncellemeleri kesen Microsoft’un haklı olduğunu Vista’nın kullanım oranından anlıyoruz. NetMarketShare tarafından belirlenen verilere göre Windows Vista’nın kullanım oranı sadece %0,72  bu orana baktığımızda az olduğunu görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Windows XP‘ye olan tüm desteğini kesen Microsoft’a eleştiriler yönetilmişti.

Son sürümü 2009 yılında yayınlanan Vista’dan güncelleme desteğinin kesilmesinden sonra zaten neredeyse yok olan kullanım oranlarının tamamen sıfırlanarak Vista’nın tarihe karışması bekleniyor. Kullanım oranın çok az olması söz konusu Windows sürümünün ardından kimsenin üzülmeyeceği kesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.