WhatsApp

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a İtalya’dan şok bir karar geldi.

Bildiğini gibi WhatsApp uygulaması, dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olduğunu biliyoruz. 1.2 milyarı bulan kullanıcısıyla dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp daha önce ki kullanıcı sözlemeşsinde gizliliğini koruyacağını ve kişisel verilerinin üçüncü bir kurum veya şahısla paylaşmayacakları gibi ibareler bulunan eski WhatsApp kullanıcı sözleşmesinde kısa zaman önce tepki çeken bir ibare eklenmişti.

WhatsApp kişisel verilerini Facebook ile paylaştığı için ceza aldı

Dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak nitelendirilen WhatsApp uygulaması, bir iki yıl önce sosyal medya devi Facebook tarafından yüksek bir mebla ödenerek satın alınmıştı. Facebook’un satın aldığı dev mesajlaşma uygulamasında  yeniliklerle donatılan WhatsApp’a gelen bir çok yeni özellik tam not alırken bazılarıda büyük eleştirilere maruz kalmıştı.

Daha önce ki WhatsApp kullanıcı sözlemesinde gizliliğe atıfta bulunarak kişisel verilerin korunacağına dair bazı taahütler veriliyordu. Ancak kısa zaman önce kullanıcı sözlemesini yenileyen mesajlaşma uygulması kişisel verilerimizi Facebook ile paylaşacağız sözlerinin eklenilmesi üzerine gerek kullanıcılar ve gerekse bir çok kurumdan tepki gelmişti.

Bu durumu ele alan İtalya rekabet kurumu, WhatsApp’ın daha önce kullanıcılarına sunduğu sözleşmede böyle bir bilginin olmadığı gerekçe gösterilerek WhatsApp uygulamasının kendi verdiği sözü ihlal ettiği nedeniyle mesajlaşma uygulamasına 3.2 milyon dolar para cezası verdi.

Bu kararın ardından benzer kararların diğer ülkelerdende gelebileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.