İlginç bir sendrom! Alice harikalar diyarında sendromu

Alice harikalar diyarında sendromu ( AIWS / Alice in wonderland syndrome ) hastalığını hiç duydunuz mu? Evet, yanlış duymadınız! Hepimizin bildiği gibi bu bir masal ismi ama aslında sendromu geçirenlerde bu masalı yaşamış gibi oluyorlar.

Alice harikalar diyarı sendromu beden görüntülerini ve onların boyutlarını yanlış algılarlar. Görsel algının değişmesi sonucu böyle bir yanılmaca çıkar.

Aslında birçok kişi hayatında bu sendromu yaşar (yılda yaklaşık bir defa) fakat kısa süreli olduğu için umursamaz. Ama bazı insanlarda bu süre biraz daha uzun ve daha sık (günde iki üç defa) olduğu için rapor tutulmaya ve araştırılmaya değer olmuştur. Alice harikalar diyarı (AIWS) sendromunu en yaygın olarak gece yaşanılan bir durumdur. Ama gündüz yaşandığı durumlarda olabilmektedir.
Belirtileri nelerdir?

Bu sıkıntıyı yaşayanlar etrafında gördükleri nesneleri, kendi vücutlarının bir kısmını veya tamamını, etrafında gördükleri cisimlerin bir kısmını ya da tamamını gerçeğinden ya çok büyük ya da çok küçük görürler. Zaman ve mekân algısı karmaşıktır. Bu sendrom en çok bu belirtilerle tanınır.

Bu hastalığın ikinci bir belirtisi ise görsel boyut yanılgılarıdır. Bu sendromu geçirmekte olan birisi bir arabanın olduğundan çok küçük ya da çok büyük olduğunu, bir binayı olduğundan çok küçük ya da çok büyük olduğunu, bir koridorun gerçeğinden çok uzun ya da çok kısa olduğunu düşünür.

alice harikalar diyarında

Diğer bazı belirtileri;
– Zaman algısı çarpık, zamanı çok hızlı ya da çok yavaş olarak algılama.
– Adımları atarken daha henüz ayaklar yere ulaşmadan sanki ayak yere değiyormuş gibi hissetme.
– Çarpık ses.

Olası nedenleri;
Migren, temporal lop epilepsisi, bulaşıcı olan Epstein-Barr virüsü neden olabilir. Bunlar olabilme ihtimali olan nedenlerdir. Kesin nedenleri tam olarak bulunabilmiş değidir.
Tedavi için başvurulan yollar;
Hastalar doktor tavsiyesi ile antikonvülzanlar, antidepresanlar, Ca kanal blokerleri ve beta blokerleri kullanırlar. Ayrıca bir migren diyetini de uygulayabilirler. İstirahat ta bir başka tedavi yöntemidir. Bu insanlar aynı şeyi yaşayan başka insanlarla birlikte olup yalnız olmadığını hissederse bu onlar için iyi gelebilir. Ayrıca tecrübelerini paylaşmaları hastalıkla mücadelede önemli bir etken olacaktır.
Bu hastalığın ismi neden alice harikalar diyarında sendromu olmuştur?
Alice bir gün bahçede oynarken bir tane tavşan deliği görür. Ardından merak edip bu delikten içeriye girer. Orda bir tavşanın içeriye gittiğini görür, Alice’de peşinden gider. Gittiği yerde bir anahtar bulur. Anahtarı her kapıya denemesine rağmen sadece bir kapı anahtarla uyumlu çıkar. İşte o anahtar masal kapısının anahtarıdır. Alice kapıdan içeriye girer kapı üzerine kapanır. Ardından orda bir kurabiye görür ve kurabiyenin üzerinde beni ye yazar. Alice o kurabiyeyi yer ve aniden boyunun uzadığını görür. Öyle bir büyümüştür ki artık ayakkabıları kendisine olmaz olur. İşte masal böyle başlar ve ilerledikçe olduğundan büyük boy ya da küçük boy canlılar görür. Ara ara kendisi de uzayıp, kısalır. İşte bu sendromun algısal manada beyni yanıltması sonucu ortaya çıkan durum görüldüğü gibi masalla çok benzemektedir. Bu yüzden tıp dünyası bu sendromun adına Alice harikalar diyarında sendromu ( AIWS / Alice in wonderland syndrome ) koymuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.