Harddisk nedirharddisk nasıl çalışırharddisk ne işe yararharddisk çalışma prensibiharddisk hakkında bilgiharddisk parçaları

Bilgisayarlar, belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan aletlerdir. Harddisk sürücüleri bilgisayar teknolojisi içerisinde kilometre taşlarından birini oluşturur. Astronomik değerde veriyi depolama özelliğine sahiptirler. İnanılmaz bir küçültme becerisine sahiptir. Öyle ki kamyonlarca sayfa dolusu bilgileri bir çırpıda sıkıştırır ve bunu doğanın güçlerini kullanarak yapar. Harddisk parçaları, bir disk, bir elektrik motoru, bir yazıcı kafası ve koludur. Harddisk nedir sorusunu yanıtladık, peki harddisk nasıl çalışır ?

Harddisk nasıl çalışır ?

Harddisk 5 ana kısma sahiptir. Devre kartı, komutları bilgisayardan alır ve sürücü diskini yönetir. Elektrik motoru, sürücü diskinin dakikada 7200 dönüş yapmasını sağlar. Devre kartı, hızın sabit kalmasını sağlar. Kafa taşıyıcı kol kritik parçalardandır, okuma yazma kafasını taşır. Tam ortada disk plakası bulunur, aslında kafa plakaya hiç temas etmez. Kafa ile plaka yüzeyi arasındaki mesafe insan saç telinin kalınlığından 5 bin kat daha azdır. Kafa dönen diskin yarattığı bir hava yastığı üzerinde kayar. Böyle bir tampon kafanın diske çarpmaması için çok gereklidir. Tampon olmazsa kötü bir çarpma olurdu. Bu kadar küçük ölçeklerden bahsederken, kafanın ağırlığı Boeing 147 tipi bir uçağın yaklaşık saatte 100 kilometre hızla çarpmasıyla eş değerdir. Bu ağırlığa 100 bin yolcunun ağırlığınıda eklerseniz tam olarak kafanın çarpma dehşetini ölçebilirsiniz.

Kol verilere ulaşmak için kafayı saniyede 60 kere hareket ettirir. Cihazdaki kolu hareket ettiren kuvvet görünmezdir. Çünkü kolu hareket ettiren şey, doğadaki iki kuvvetin ortaya çıkardığı elektromanyetizma sistemidir. Bunlar kolu ışık hızında ileri geri hareket ettiren elektrik ve manyetizmadır. İşte bunu başaran iki bileşen bunlardır.

Veriler plaka yüzeyindeki iç içe geçen küçük dairelerde depolanır. Üretim sırasında disk üzerine bu küçük bölmelerden 200 bin tane yapılır. Her daire dilimlere bölünmüştür. Devre kartı verinin tam olarak hangi dairenin hangi dilimine yazılacağını veya okunacağını söyler. Diskin yüzeyi pürüzsüz ve parlaktır. Yandan bakıldığında ise iş biraz daha karışıktır. Yüzeydeki manyetik film, üzerine yazılan tüm verileri depolar. Kafa, film üzerinde mikroskobik bölmeleri manyetik olarak etkiler ve veriler 0 ve 1’le kodlanarak depolanır. Her 1 veya 0 bit olarak adlandırılır. Her bit değeri manyetik film üzerinde belirli yerlere konumlandırılacak şekilde 1 veya 0 olarak yazılır. Yüksek kaliteli bir fotoğraf 12 farklı dilime yayılan 29 milyon bit değerine sahip olabilir. Her santimetre karede 31 milyar bit alanı bulunmaktadır. Harddiskte böylece muazzam değerde veriler saklanabiliyor ve tekrar görüntülenebiliyor.

Manyetizmin gücünü kullanan diskin parlak yüzeyi yüzlerce, binlerce veriyi depolayabilir. Harddisk muazzam bir alettir, yüksek miktarda veriyi tek bir tuş hareketiyle bit değerine sıkıştırabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.