Snapdragon 845

Android cihazlara güç veren Snapdragon’un önümüzde ki yıl kullanılacak olan Snapdragon 845 yongasetinden ilk detaylar gelmeye başladı.

Qualcomm‘un sahibi olduğu Snapdragon işlemcisinin bir çok sürümü bulunuyor. Giriş,orta ve üst segment cihazlar için geliştirilen Qualcomm işlemcisi Android cihazlara güç veren en iyi işlemci olarak nitelendiriliyor. Bu yıl piyasaya çıkan veya çıkacak olan Android’li üst seviye akıllı telefonların çoğunda Qualcomm Snapdragon 835 yongasetinden gücünü alıyor.

Snapdragon 845’ten ilk bilgiler gelmeye başladı

Önümüzde ki yıl kullanılacak olan Snapdragon 845 yongaseti 7nm üretim sürecinden geçirileceği belirtiliyor. Öte yandan Samsung’un önümüzde ki yıl piyasaya sunması beklenen yeni amiral gemi modeli Galaxy S9‘a güç verecek olan Qualcomm’un yeni işlemci sürümünü adı Snapdragon 845 olacak.

7nm üretim sürecinden geçecek olan Qualcomm Snapdragon 845‘in rakipleri Huawei’nin işlemcisi Kirin işlemcisinin yanı sıra Mediatek ve Nividia yongasetleride 7nm üretim sürecinden geçecek.

Peki 7nm üretim süreci ne kazandıracak? Hatırlayacak olursak Snapdragon 835 yongaseti 10nm üretim sürecinden geçirilmişti. 7nm üretim sürecinin %25 ve %35 arası daha iyi performans sağlayacak.

Samsung’un 2018 yılında piyasaya  sunacağı yeni amiral gemi modeli Galaxy S9’un işlemcisinin Snapdragon 845 yongaseti olabileceği yüksek ihtimal dahilinde ancak Samsung şirketinin kendi ürettiği Exynos işlemcisininde S9 kullanılabilir. Bir diğer ihtimal ise S8’de olduğu gibi ABD’de satışa sunulacak olan S9’lara Snapdragon 845 yongasetini kullanıp küresel olarak satışa sunulacak olan S9 modellerime ise Exynos işlemcisini kullanabileceğini belirtelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.