Facebook

Facebook’a her geçen gün yeni özellikler geliyor. Son olarak Facebook’a video ekleyenlere kendi videolarından para kazanma imkanı sunan bir sistem geliyor.

Sosyal medya devi Facebook, teknolojinin her alanına dahil olmak için resmen var gücüyle çalıştığını biliyoruz. Dev sosyal medya platformu bu defa Youtube benzer sistemi devreye sokarak yetenekli kullanıcıların hazırladıkları ve Facebook üzerinden paylaştıkları videolarından kazanabilmesini sağlanacak.

Facebook’tan para kazanma devri başlıyor

1 milyarın üstünde kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitelerinin başında gelen Facebook, önemli adımlar atıyor. Bir çok özelliği son zamanlarda sosyal medya devine kazandıran Facebook yöneticileri, şimdide gözünü videolardan gelen paraya dikti.

Aslında sistem 2015 yılında devreye sokan Facebook, söz konusu sistemi sadece Facebook geliştiricileri kullanabiliyordu. Yani videoyu yayınlayan ve ya ekleyenler kendi videolarından herhangi bir kazanç sağlayamiyorlardı. Yeni gelen güncelleme sayesinde Facebook’a video ekleyenler kendi videolarından belirli bir kazanç sağlayabilecekler.

Özellikle videoları otomatik oynatma özelliğinin gelişmiş olan Facebook’un videolardan kazandığı gelir son yıllarda ciddi oranda artmış durumda.

Facebook‘un geliştirdiği bir algoritma sayesinde videoyu geliştirenler videolarını eklerken Facebook videolarında reklamların engellenip engellenmeyeceğini sorucak. Eğer videoyu ekleyenler reklamları engellemezse Facebook, o reklamlardan gelecek paranın bir bölümünü söz konusu videonun sahipleriyle paylaşacak.

Aslında videolardan para kazanma devri yeni değil. Hatırlayacak olursak Youtube, telif hakkı bulunmayan ve kullanıcıların kendi oluşturdukları videolardan para kazanma imkanı sunuyor. Eğer bu sistem gelişir ve kullanımı artarsa Youtube‘a rakip olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.