Cardiogram uygulaması

Giyilebilir teknolojinin bir numaralı şirketlerinden Apple’ın akıllı saatleri kalp krizini önceden haber verecek.

Dünyada kalp krizi sonucu ölümler azımsanmayacak kadar yüksek olduğunu biliyoruz. Kalp krizlerinde bir kaç saniyenin bile hayat kurtarabildiğini pek çok kez TV haberlerinde görmüşsünüzdür. Peki bileğinizde ki akıllı saatiniz siz daha kalp krizi geçirmeden size önceden haber vererek hastaneye daha çabuk gitmenizi sağlarsa nasıl olur? Çok iyi olur dediğinizi duyar gibiyim. Zira bir kaç saniyenin bile hayat kurtardığı kalp krizlerinde erken müdahale büyük oranda ölümlerin önüne geçebildiğini biliyoruz. Kaliforniya üniversitesi araştırmacıları ve Cardioram (Kardiyografi) adlı İOS uygulaması işbirliği sayesinde Apple Watch akıllı saatlerin kalp krizlerini önceden haber verebileceğini ortaya çıkardı.

Apple Watch kullanan kullanıcılara Cardiogram uygulaması kalp krizinden önce uyaracak ve kalp krizi geçirme riski olan kullanıcı erkenden müdahale sonucu hayata kalabilme şansı çok fazla olacak.Cardiogram

Cardiogram uygulaması nasıl çalışıyor?

AppStore‘da bulunan Cardiogram uygulaması nabzın grafiklerini çizerek spor ve uyku esnasında kalbin ritmini kontrol ediyor. Yeme içme gibi durumlarıda takip edebilen uygulama sayesinde kalp krizlerinden ölümleri azaltmak için bir nebze çözüm sunabilir.

Öte yandan Kaliforniya üniversitesi araştırmacıları durumu bir adım öteye taşıyarak Cardiogram uygulamasını yakın zamanda kalp krizi dedöktürü olarak kullanmayı hedeflediğini belirtti.

Apple, markalı akıllı saatlerin dışında yakın zamanda diğer markalı akıllı saatlerinde bu tür bir uygulamalar için kullanılabileceğini belirtelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.