Apple dünyanın en beğenilen şirketi seçildi

2007 yılında iPhone akıllı telefon modellerini piyasaya sunmaya başlayan Apple şirketi, iPhone’larla beraber dahada büyüyerek bugün dünyanın beğenilen şirket konuma yükselmiş durumda.

Apple son yıllarda yaptığı hamlelerle en hızlı büyüme kateden şirketlerden biri. Apple şirketi teknoloji alanında özellikle tek başına yönettiği İOS işletim sistemiyle birlikte akıllı telefon pazarında büyük payı eline almayı başardı. Apple şirketi bu defa en dünyanın en beğenilen şirketi oldu.

En Beğenilen Şirket Apple  Oldu

28 ülkeden 680 firmanın yarıştığı ve ABD’de düzenlenen ve 3.800 yönetici,analist ve uzmanın oyuyla belirlenen en beğenilen şirketler arasında Apple seçildi. Apple’ın ardından ilk beşe giren firmalar sırasıyla Amazon,Starbucks,Berkshire,Hathaway ve Disney oldu. İlk ona girmeyi başaran diğer önemli şirketler ise Facebook ve Microsoft oldu.

Şirketlerin yarışmaya katılmak için ABD’de ilk 1000 büyük şirketin içinde olması lazım. Uluslararası şirketlerin yarışmaya katılma şartı ise en az 10 milyar dolar değerine sahip olması lazım.

Apple’ın en beğenilen şirket olması kuşkusuz 2007’de başlattığı İphone akıllı telefon serisi oldu. Firma kısa zamanda büyük büyüme kaydederek aynı zamanda pisayada 700 milyar dolar hissesi ile dünyanın en kiymetli şirketi. Samsung‘a gelecek olursak geçtiğimiz yıl en beğenilen 50 şirket arasında 35. Sıraya girmeyi başaran Samsung, bu yıl Galaxy Note 7’nin patlamalarıyla prestiji iyice zedelenmişti ve şirket sıralamaya dahi giremedi.

Kaynak:Cnet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.